موزه تماشاگه زمان

در تهران مکان های دیدنی بسیاری مجود دارد که یقینا بسیاری از ما از وجود آنها بی خبر هستیم. به همین دلیل تصمیم بر آن است که هر هفته در روز پنج شنبه یکی از این مکان های زیبا و جالب را به شما معرفی کنیم تا از مراجعه و بازدید آن لذت ببرید. در این مطلب قصد داریم تا یکی از زیباترین موزه های تهران را به شما معرفی کنیم.

موزه تماشاگه زمان که مدت زمانی منزل حسین خداداد بود، با عنوان موزه ساعت نیز شناخته می شود. قدمت این خانه زیبا به دوران قاجار باز می گردد.
و اما اندکی بپردازیم به زندگی صاحب این خانه حسین خداداد.
حسین خداداد در سال 1308 در تهران متولد و در سال 1393 در آمریکا وفات یافت. حسین خداداد تاجر و کارآفرین، فرزند حاجی خداداد خان، مالک میدان مرکزی تهران امین السلطان است. وی در سن 22 سالگی نخستین کارخانه تولید یخ بهداشتی کشور را تاسیس کرد و در سن 26 سالگی اولین کارخانه برق شهری به نام شرکت برق الکتروادیسون را در جنوب تهران احداث نمود.
تماشاگه زمان بنایی قاجاری و دو طبقه است در سال 1342 توسط حسین خداداد از یکی از شاهزاده های قاجاری خریداری شد. باغی که این ساختمان در آن قرار دارد، از اراضی باغ فردوس بود که پس از مرگ معیرالممالک، درختان آن را قطع کرد و در کوره های تهران ریخت. ساختمان اولیه موزه که 700 متر بنا در محوطه ای پنج هزار متری است، در ابتدا در یک طبقه و آن هم از جنس خشت و گل و با اسکلتی چوبی ساخته شده بود. حسین خداداد با زدن اسکلت فلزی و مقاوم سازی این ساختمان زیبا و احداث یک طبقه دیگر بر روی آن تغییرات چشمگیری را در این بنا ایجاد کرد. همچنین او به دلیل علاقه ای که به هنر گچبری داشت، گروهی با 40 نفر از بهترین استادکاران را به استخدام درآورد تا اثری بی سابقه در این عمارت زیبا خلق کنند. جالب است بدانید که گچبری این عمارت 12 سال به طول انجامید و سرانجام در سال 1356 به پایان رسید.

همچنین قابل ذکر است که این بازسازی این بنا 14 سال(از 1342 تا 1356) به طول انجامید و نکته جالبتر آنکه حسین خداداد فقط یک سال در آن زندگی کرد. پس از یک سال به جهت برگزاری عروسی دخترش به امریکا رفت و دیگر باز نگشت.
این خانه زیبا از سال 78 تا کنون با نام موزه تماشاگه زمان برای بازدید عموم دایر است. امروزه این ساختمان علاوه بر آن که ارزش تاریخی و هنر ایرانی را دارد، به عنوان اولین موزه ساعت نیز در ایران شناخته می شود انواع ساعت های قدیمی از قرن هفدهم تا بیستم در آن یافت می شود. همچنین ساعت های مچی و دیواری که متعلق به شخصیت های معروف ایران هستند نیز در این موزه قرار دارند. اما گر بخواهیم از زیبایی معماری و هنر این موزه نکاتی را بگوییم می توانیم به سقف ها و همچنین اتاق های زیبای آن بپردازیم.
در این عمارت بی نظیر، اتاقی هست که به سبک معماری عالی قاپوی اصفهان ساخته شده است. سقف این اتاق اصفهانی از 99 درصد مس و یک درصد طلا ساخته شده است و همچنین از هنر تنگ بری برای جلوگیری از ورود حشرات در آن استفاده شده است.
در سقف این بنا نیز می توان نقاشی های معروفی را مشاهده کرد که توسط استاد عیسی خان بهادری(از شاگردان استاد کمال المک) کشیده شده اند.
این موزه زیبا و چشم نواز در منطقه زعفرانیه واقع شده است و شما می توانید از آن بازدید کنید.
همچنین اگر به دنبال مکان های گردشگریو زیبا در تهران هستید مطالب زیر را بخوانید.
کوشک امیر سلیمانی در تهران
عمارت قزاقخانه در تهران
گردش در روستای وردیج و واریش
باغ فردوس

#آژانس تعطیلات رویایی #تعطیلات رویایی #گردشگری #سفر #مسافرت #ویزا #پاسپورت #شنگن #اروپا #تور اروپا #وام گردشگری #کیش #آفر #تور #هواپیما #قطار #اتوبوس #بلیط #تور خارجی #طبیعت گردی #باران #زیبا #ویزا آنلاین #ایران #ایرانگردی #روادید #توریسم #اقامت #ویزا تحصیلی #تحصیل #دانشگاه #تحصیلی #زبان #زبان انگلیسی #راهنمایی #اقدام #ویزا کاری #ویزا تجاری #کسب وکار #سرمایه #شرکت #گردشگری #زیبایی #دیدنی #تور #راهنما #مسافرت #مردم بومی #مراسم #آیین #سفر رفتن #طبیعت #غذا #فرهنگ #زیست بوم #گردش #سوغاتی #صنایع دستی #سنگ قیمتی #غذا #غذا ی محلی #خوشمزه #آسیا #تور اسیا #امنیت #مهاجرت #خوشمزه #بی‌نظیر #اقتصاد #مردم #موقعیت #نروژ #اقدام #اقامت #کار #خانواده #تور # کیش # تفریح #تاریخ #خوشگذرانی #میکامال #تفریح #تجارت #تجاری #تله کابین #اکواریوم #تونل باد #بازدید #گردش #تهران #عمارت قزاقخانه #قاجار #ناصرالدین شاه قاجار #مظفرالدین شاه قاجار #تاریخ #ایتالیا #گردش #تاریخچه ایتالیا #گردش در ایتالیا #رم #گردش در رم #میکلانژ #دیدنی #معبد پانتئون #پله های اسپانیایی #سالن موسیقی #کنسرت #رومن فروم #فستیوال #ایتالیا #میلان #اتومبیل رانی #فشن #فشن مد و لباس #خرید #ونیز #مراکز خرید #مراکز خرید ونیز #هنر #ایتالیا #رنسانس #فوتوریسم #ماکیایولی #هنرمند #هنرمندان #هنردوستان #جزیره #ارزان #جزیره ارزان #اروپا #ساختمان #آپارتمان #اسپانیا #گردش #سفر به اسپانیا #پارک لورو #تفریح #شادی #دلفین #باغ وحش #نهنگ قاتل #شیر آبی #شیر #طوطی #فستیوال #جشنواره #گوجه فرنگی #گردش در تهران #باغ امیر سلیمانی