مقررات سفر از ایران به فرانسه با کارت واکسن

فرانسه

فرانسه درحالی که مسافران واکسینه‌شده را از انجام تست PCR معاف کرده است، اما همچنان از پذیرش مسافرانی که واکسن‌هایی غیر از چهار نوع واکسن مورد تایید آژانس دارویی اروپا (فایزر/جانسون/مادرنا/آسترازنکا) را تزریق کرده‌اند، خودداری می‌کند.

فرانسه با آن‌که مرزهایش را به روی گردشگران و مسافران خارجی باز کرده است و به تازگی “کارت واکسن کووید” را جایگزین تست PCR کرده، اما همچنان سختگیری‌ هایی دارد که سفر به این کشور را در دسترس همگان قرار نمی‌دهد. فرانسه درحال حاضر مبنای خود برای پذیرش مسافران واکسینه‌شده را تصمیم آژانس دارویی اروپا قرار داده‌ است.

ورود به فرانسه در کرونا

این عضو اتحادیه اروپا درحال حاضر به پنج گروه اجازه ورود و سفر به فرانسه را می‌دهد:

دارندگان پاسپورت اتحادیه اروپا/ ایسلند/  سوئیس/ نروژ/ انگلستان.

افراد دارای اقامت اتحادیه اروپا/ ایسلند /انگلستان/ نروژ/ سوئیس.

دارندگان ویزای معتبر تایپ D فرانسه و حوزه شنگن.

افراد دارای ویزای معتبر تایپ C فرانسه، پاسپورت کانادا و یا آمریکا، به شرط آن که مسافر دارای کارت واکسیناسیون باشد و از نوبت تزریق دُز دوم واکسن جانسون ۲۸ روز و یا از دومین نوبت دریافت واکسن فایزر/ مدرنا/ آسترازنکا هفت روز گذشته باشد. (ویزای تایپ C فرانسه با عبارت درج‌شده Famille de Francais بدون داشتن کارت واکسیناسیون برای ورود به این کشور بدون مانع است.)

دارندگان ویزای معتبر تایپ C حوزه شنگن، مشروط به این‌که مسافر قبلا یک‌بار به کشور صادرکننده ویزا سفر کرده باشد و دارای کارت واکسیناسیون به زبان انگلیسی باشد که از نوبت واکسن جانسون ۲۸ روز و یا از دومین نوبت واکسن فایزر/ مدرنا/ آسترازنکا هفت روز گذشته باشد.

فرانسه همچنین از مسافران بالای ۱۲ سال که مدارک واکسیناسیون ندارند، خواسته در محدوده ۷۲ ساعت مانده به ورود، در یکی از مراکز مورد تایید وزارت بهداشت، تست PCR انجام دهند و گواهی منفی تست کرونا را به زبان انگلیسی و با QR code همراه داشته باشند.

سفر به فرانسه

طبق مقررات جدید این کشور، مسافران دارای کارت واکسیناسیون که از نوبت واکسن جانسون ۲۸ روز یا از دومین نوبت دریافت واکسن فایزر یا مدرنا یا آسترازنکا هفت روز گذشته باشد از انجام تست PCR معاف خواهند بود.

مسافرانی که ۹ ماه از دریافت نوبت دوم واکسن آن‌ها گذشته باشد باید نوبت تکمیلی یا دُز سوم «فایزر» یا «مدرنا» را دریافت کرده باشند. از نوبت تکمیلی یا واکسن سوم باید هفت روز گذشته باشد.

فرانسه همچنین تاکید کرده که مسافران دارای کارت واکسیناسیونِ دو نوبت «سینوفارم» و یک نوبت تکمیلی «آسترازنکا» نمی‌توانند به این کشور سفر کنند. فرانسه درحال حاضر فقط دو واکسن «مدرنا» و «فایزر» را برای دُز بوستر یا تکمیلی تایید کرده است.

گواهی واکسن که در ایران صادر می‌شود نیز در فرانسه پذیرفته‌شده نیست و توصیه شده که اگر از ایران قصد سفر به این کشور را دارید، برای تبدیل کارت واکسیناسیون باید اقدام شود که طبق اطلاعیه سفارت فرانسه در تهران، این امکان از طریق داروخانه‌های مورد تایید این کشور وجود دارد که برای آن باید گذرنامه و کارت واکسن اصلی خود (نسخه کاغذی) را به یکی از داروخانه‌های ذی‌صلاح ارائه دهید. در غیر این صورت، امکان حضور و استفاده از مراکز بسته مثل هتل، رستوران، موزه، مراکز خرید و وسایل حمل و نقل عمومی وجود ندارد.

همچنین اعلام شده که کودکان زیر ۱۲ سال (متولدان تا تاریخ ۲۱ اکتبر ۲۰۲۱ برابر با ۹ مهرماه ۱۴۰۰) نیازی به ارائه کارت واکسن ندارند.

مسافران قبل از سفر باید اطلاعات خود را در لینک https://app.euplf.eu ثبت کرده و فرم تعهد در لینک https://www.interieur.gouv.fr/covid-19-international-travel را تکمیل کرده و همراه داشته باشند.

مقررات محدود درباره سفر درصورت تزریق نوع خاصی از واکسن همراه با کارت واکسیناسیون مورد پذیرش در اتحادیه اروپا، درحالی از سوی فرانسه و برخی کشورها وضع شده که پیش‌تر سازمان جهانی بهداشت با توجه به در دسترس نبودن انواع واکسن در بسیاری از کشورها، مخالفت خود را با صدور پاسپورت واکسن به عنوان جواز سفر اعلام کرده بود.