نگرانی از کمبود هتل برای میزبانی از هواداران جام جهانی قطر

پیش‌بینی شده است حداقل ۱.۲ میلیون نفر برای تماشای جام جهانی ۲۰۲۲ به قطر سفر کنند، اما آیا قطر آمادگی میزبانی از این تعداد بازدیدکننده را دارد؟
براساس گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، هتل‌های زنجیره‌ای معروف قطر برای میزبانی از طرفداران فوتبال که برای شرکت در جام جهانی ۲۰۲۲ به این کشور سفر می‌کنند، با کمبود امکانات روبه‌رو هستند. طبق این گزارش، اکثر اتاق‌های هتل‌های زنجیره‌ای مشهور در دوحه پایتخت قطر، همچون آکور، هیلتون، ماریوت و اینترکنتیننتال که تعداد آن‌ها به ۲۸ ملک می‌رسد، برای جلوگیری از افزایش قیمت‌ها و در عین حال اطمینان از در دسترس بودن اتاق برای تیم‌ها، مقامات فیفا، حامیان مالی و رسانه‌ها توسط برگزارکنندگان جام جهانی رزرو شده‌اند.

آسوشیتدپرس در تلاش برای رزرو یک اتاق در دوحه قطر در دوران جام‌جهانی، تنها یک ملک در سایت آگودا پیدا کرده است که هنوز برای هر روز مسابقات در دسترس است. این اتاق با هزینه شبی ۱۰۵۶ دلار در هتلی ۴ ستاره نزدیک فرودگاه بین‌المللی حمد قرار دارد.

گزارش این خبرگزاری نشان می‌دهد که قرار است حدود ۹۰ هزار اتاق از طریق یک وب‌سایت در دسترس عموم قرار گیرد که تقریبا برابر با تعداد هواداران آمریکایی است که برای جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه بلیط رزرو کردند. رزرو اتاق‌ها بر اساس اولویت خواهد بود و هیچ سیستمی وجود ندارد که اتاق‌ها را بین طرفداران کشورهای شرکت‌کننده تقسیم یا از رزرو انبوه آن‌ها جلوگیری کند.

مقامات قطری در گفتگو با این خبرگزاری، ضمن تصدیق نگرانی‌های مطرح‌شده در مورد کافی‌بودن تعداد مراکز اقامتی این کشور، گفته‌اند که ارزیابی‌های آن‌ها نشان می‌دهد بر اساس تجربه جام‌های جهانی قبلی این کشور پیش‌بینی می‌کند که ۸۵۰ هزار بازدیدکننده خارجی در جریان این مسابقات برای اقامت به یک اتاق هتل نیاز خواهند داشت.

قطر اجازه اقامت یک شبه را به هواداران نخواهد داد تا اطمینان حاصل کند که اتاق‌ها برای سایر بازدیدکنندگان در دسترس است. همچنین همانند رویه استاندارد بسیاری از رویدادها در سراسر جهان، محدودیت حداقل و حداکثر مدت‌اقامت را اعمال خواهد کرد. حداقل اقامت ۲ شب برای بازی‌های مرحله گروهی و حداکثر اقامت تا پایان مسابقات خواهد بود.

روند ساخت‌وساز هتل در قطر
داده‌های اخیر سازمان گردشگری قطر نشان می‌دهد که ۳۳ هزار و ۲۰۸ اتاق در قطر وجود دارد، اما با سرعت بالای ساخت‌وسازی که این کشور دارد، این تعداد احتمالاً به‌طور قابل توجهی در ماه‌های آینده افزایش خواهد یافت. چندی پیش، قطر از طرحی به‌نام «استراتژی گردشگری قطر ۲۰۳۰» در بازار جهانی سفر رونمایی کرد. بخشی از این طرح، اضافه شدن ۱۰۶ هتل و هتل آپارتمان جدید به مراکز اقامتی موجود در این کشور تا جام جهانی ۲۰۲۲ است.

با حضور ۳۲ تیمی که به مدت ۱۲ روز در مرحله گروهی بازی خواهند کرد، قطر پیش‌بینی کرده است که در مجموع ۵۵۹ هزار بازدیدکننده به این کشور کوچک حاشیه خلیج فارس پرواز کنند. از این تعداد ۲۷۶ هزار نفر، ۲۷ تا ۲۸ نوامبر ۲۰۲۲ وارد این قطر خواهند شد و به ۱۲۹ هزار اتاق نیاز خواهند داشت. این کشور همچنین کشتی‌های کروز با ۴ هزار کابین را برای جام جهانی ۲۰۲۲ در دسترس مسافران قرار خواهد داد.

این نخستین‌بار است که رقابت‌های جام جهانی در خاورمیانه و در یک کشور عربی برگزار خواهد شد. جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ قرار است از ۲۱ نوامبر تا ۱۸ دسامبر ۲۰۲۲ (۳۰ آبان تا ۲۷ آذر ۱۴۰۱) در قطر برگزار شود؛ رویدادی بزرگ که تخمین زده می‌شود بیش از ۳.۵ میلیارد تماشاگر در سراسر جهان داشته باشد.