شهر 2000 ساله تهران

شهرستان شهریار به دلیل مجاورت با شهر تهران و همچنین فرودگاه بین المللی امام خمینی دارای ویژگی های منحصر به فردی است كه آن را از سایر شهرستان های استان تهران متمایز کرده است. طبق روال همیشه ما در این مقاله از تعطیلات رویایی قصد داریم شما را با صفر تا صد این شهرستان تهران آشنا کنیم و  چند ویژگی این منطقه را با شما به اشتراک بگذاریم.

شهریار
شهرستان شهریار در ۴۰ کیلومتری غرب استان تهران واقع شده است. شهریار به دلیل داشتن باغ‌های متعدد و آب و هوای بسیار پاک لقب نگین سبز غرب استان تهران را از آن خود کرده است. شهریار تا قبل از سال ۱۳۶۸ یکی از بخش های بزرگ شهرستان کرج محسوب می شد. از سال ۶۸ به بعد جزء استان تهران قرار گرفت.

شهر شهریار

تاریخچه شهر شهریار

قدمت شهریار به دوران ساسانی برمی‌گردد.به همین دلیل،  ۴۵ آثار تاريخی و باستانی در اين منطقه وجود دارد. یکی از محله های قدیمی و تاریخی شهریار وحیدیه نام دارد که در جنوب شهریار و در نزدیکی رباط کریم واقع است. تپه و قلعه جوقین در روستای جوقین وحیدیه واقع شده که به قلعه یزدگرد سوم  معروف است.این تپه تاریخی جوقین که در دوران ساسانی بنا شده در سابق یک قلعه نظامی بوده و اکنون به صورت تپه‌ای باستانی باقی مانده است..


سرتاسر این شهرستان را باغ های سرسبز با خاک های حاصلخیز احاطه کرده باغ هایی که در آن انواع واقسام میوه‌ها مانند انگور، هلو، گوجه سبز، شلیل، زردآلو، آلبالو، آلو و صیفی‌ جات به عمل می آیند.به همین دلیل شغل اصلی و البته قدیمی مردم این شهرستان باغداری و کشاورزی است، از سوی دیگر پرورش دام و مرغداری در مناطقی مانند باغستان از سایر مشاغل این شهرستان به حساب می آیند. از طرف دیگر وجود شهرک‌های صنعتی و کارگاه‌های تولیدی متعدد در این شهر مهاجران بسیاری را در نقاط کشور به خود جذب کرده است.

اب و هوای شهریار

شهریار دارای باغات میوه متنوع و فراوان و آب و هوای فرحبخش و مطبوعی است. این شهر به دلیل وجود درختان و فضای سبز بسیار به عنوان نگین سبز و ریه استان تهران نامیده می‌شود.

شهریار دارای یک (جریان هوائی) ست که به نام (باد شهریار) شهرت یافته است. جهت وزش این باد در منطقه از غرب به شرق با اندکی تمایل به سمت جنوب است.

همچنین در تاریخ آمده است که بادهای موسمی شهریار، دارای شدت بوده و با برخورد با چهره افراد آن را سیاه می‌نموده است اما امروزه نه از آن بادها خبری است و نه از مردمی که چهره هایشان بر اثر وزش باد سیاه شده باشد.

 

یکی از جذابترین و پرطرفدارترین شهر های تهران را به شما عزیزان معرفی کردیم و امیدواریم که از مراجعه و بازدید از آن لذت ببرید.اگر به گردش در تهران در ایام عید علاقه مند هستید اما مکان های دیدنی تهران را نمیشناسید پیشنهاد می کنیم مطالب زیر را مطالعه نمایید.

روزگارانی که بر باغ سپه سالار گذشت

سرگذشت اولین کاخ مجموعه سعد آباد

گردش در ابشار حصارک

باغی که تمام تاریخ ایران را در بر دارد

باغ فردوس گنجینه تاریخ سینمای ایران

محل سکونت صاحبان کارخانه مینو