واکسیناسیون کرونا در جزیره کیش

ناصر آخوندی، معاون سازمان منطقه آزاد کیش، گفت که مجوز واردات یک میلیون واکسن آسترازنکا از ترکیه به کیش گرفته شده و گردشگران می‌توانند با سفر به این جزیره واکسن بزنند. زمان آغاز این طرح اعلام نشده است. این مقام دولتی گفت هزینه واردات این واکسن‌ها ۲۶۰ میلیارد تومان است.
ناصر آخوندی معاون توسعه مدیریت سازمان منطقه آزاد کیش گفت: واردات واکسن کرونا به جزیره کیش اتفاق خوبی است که علاوه بر آرامش خاطر هموطنان و حفظ سلامت آن‌ها موجب تقویت گردشگری سلامت هم خواهد بود. همچنین او گفت: این محموله در دو مرحله و در هر مرحله به تعداد پانصد‌هزار دوز وارد کیش می‌شوند که برآورد مالی حدود ۲۶۰ میلیارد تومان داشته و هفته آینده در خصوص تامین مالی برای تهیه این مبلغ با یکی از بانک‌ها رایزنی خواهد شد. آخوندی همچنین عنوان کرد: می‌توان از محل پیش‌فروش و ثبت‌نام، بخشی از هزینه‌های اجرای طرح را پیش دریافت کرد.
سعید پورعلی معاونت فرهنگی و اجتماعی که اعکقاد بر موفقیت این طرح داشت گفت: دو جلسه در این خصوص برگزار شد که مصوبه دومین جلسه در مانزدهم اردیبهشت مکاتبه با وزیر بهداشت بود که درحال پیگیری است.
پورعلی با اشاره به این مورد که چند بحث برای توزیع واکسن در جزیره کیش وجود دارد گفت: مجوز‌ها در این خصوص دریافت شده است و باید منابع مالی تامین و سپس ضمانت نامه‌های لازم برای ارسال این محموله به جزیره کیش و اعمال مدیریت توزیع آن در منطقه صادر شود.
چگونگی نام نویسی علاقمندان ازریق واکسن مقوله بعدی است که باید مباحثی چون قیمت‌گذاری، هماهنگی با بخش‌های گردشگری متقاضی و مشارکت با برخی از مجموعه‌هایی که در این امر همراهی خواهند کرد را مشخص کرد. پورعلی همچنین ادامه داد: از دکتر محمد حسینی مدیر مرکز کیش مدیفارم درخواست شد مذاکراتی با سازمان غذا و دارو برای دریافت واکسن کرونا انجام دهند.
دکتر محمد حسینی مدیرعامل شرکت داروسازی کیش مدیفارم با تشریع روند کار پیگیری، در این مورد گفت: پیدا کردن منابع معتبر در خصوص تامین واکسن به خصوص با توجه به شرایط حادی که در جامعه وجود دارد و از طرفی هم الزاماتی که وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو برای واردات از بخش خصوصی دارند باید رعایت شده و پیگیری‌های لازم در این خصوص در چهارچوب خاص دنبال شود.
همچنین او گفت: با توجه به مشخص نبودن سیاست‌ها در ابتدای کار و تقلیل منابع اعلامی از سوی وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو از ۴ به دو منبع و امکانات محدود این دو منبع به خصوص بعد از بروز موج‌های مکرر شیوع کرونا در بسیاری از کشور‌ها درحال حاضر شرکت‌ها در چهارچوب کووکس به تعهدات خود عمل و بخشی را نیز وارد بازار‌های خاص می‌کنند. وی افزود: به بازار ایران نیز نگاه ویژه‌ای دارند و این از آن جهت است که آمار و ارقام را داشته و چگونگی توزیع و واردات واکسن را دنبال می‌کنند.
ندیرعامل شرکت کیش مدیفارم با بیان این نکته که موارد را در سازمان غذا و دارو ثبت و با حمایت دوستان و با وزارت بهداشت مکاتبه شده گفت: پس از طی این مراحل مجوز اولیه را دریافت کردیم. در هفته گذشته نیز با جدیا تمام پیگیری مراحل ثبت و طی کردن راه‌هایی برای ثبت سفارش، تخصیص ارز و بحث واردات واکسن شدیم.
محمد حسینی اظهار داشت: خوشبختانه در بحث واکسن کرونا در طول هفته پیش وقایع خوبی در سطح جهانی رخ داد و شرکت‌های خارجی نیز تسهیلات بیشتری در این خصوص ارائه دادند و با تغییرات چشمگیری که در قیمت محصولات رخ داد، کنک بسیار خوبی برای ما خواهد بود که با شرایط جدید پیگیری‌های لازم را انجام دهیم. وی با بیان اینکه تا کنون سند مکتوبی در اختیار ما قرار نگرفته است گفت: امیدواریم با طی مراحل ثبت در چند هفته آینده امکان انجام مراحل بانکی و ارزی مهیا شده و بحث واردات واکسن دنبال شود.
محسن قریب مدیرعامل انجمن کار آفرینان و سرمایه گذاران کیش نیز گفت: نکته‌ قابل توجه ورود به این موضوع این است که دولت روشی برای توزیع واکسن در کشور دارد و چون در کشور ما زمانبندی این موضوع نسبت به سایر کشورها عقب تر بود بسیاری ازهموطنان ما تصمیم گرفتند که برای انجام واکسیناسیون به خارج از کشور سفر کنند که همیًن امر انگیزه‌ای را ایجاد کرد تا در کیش اینکار انجام شود و با مجوزی که از سوی دولت صادر شد به سرعت پیگیری‌های لازم انجام شد.
وی با بیان سه هدف عمده برای انجام این فعالیت تصریح کرد: هدف اول ما این بود که اگر بتوانیم تعدادی واکسن در جزیره کیش برایافرادی که در قالب تورهای سلامت به کیش سفر می‌کنند تهیه کنیم بار دولت را تا حدودی کاهش داده و یک هدف عام برای کشور و دولت را در پیش گرفته ایم. هدف دوم ما معطوف به ایرانیانی بود که فقط برای تزریق واکسن به خارج از کشور سفر می‌کردند که با این کار ازخروج ارز از کشور جلوگیری یه عمل خواهد آمد و سومین و مهم ترین هدف ما این بود که با این کار موجب رونق گردشگری و تورهای سلامت درکیش شویم.
وی ادامه داد: شرکت مدیفارم کیش به لحاظ صلاحیت حرفه ای در این کار انتخاب و در گام اول مجوز تهیه یک میلیون دوز واکسن آستارزنکا از کشور ترکیه گرفته شد و پس از آن مجوز وزارت بهداشت با همکاری و مساعدت دکتر آهنگران دریافت شد که با این مرحله امتیاز ویژه‌ای برای واردات این تعداد واکسن در اختیار داریم.