روز جهانی غذا ۲۰۲۱

روز جهانی غذا ۲۰۲۱: اقدامات ما آینده ماست
امسال روز جهانی غذا با شعار «اقدامات ما آینده ماست» در روز ۱۶ اکتبر (۲۴ مهر) جشن گرفته می‌شود.
روز جهانی غذا هر ساله به‌منظور گرامی‌داشت سالروز تاسیس «سازمان غذا و کشاورزی ملل متحد» (FAO) در روز ۱۶ اکتبر در بیش از ۱۵۰ کشور در سراسر جهان جشن گرفته می‌شود و هدف آن مقابله با گرسنگی در جهان و تلاش برای از بین بردن گرسنگی در سراسر جهان است. روز جهانی غذا در طول سال‌های اخیر بر افزایش آگاهی در مورد گرسنگی، مشکل سوء‌تغذیه، پایداری و تولید غذا متمرکز شده است.
موضوع روز جهانی غذا در سال ۲۰۲۱
هر سال موضوع جدیدی برای روز جهانی غذا مطرح می‌شود که حول محور کشاورزی، خوراک و سرمایه‌گذاری برای افزایش تولید محصولات غذایی می‌چرخد. در سال ۲۰۲۰، موضوع روز جهانی غذا «رشد، تغذیه و پایداری» بود. این در حالی است که شعار سال ۲۰۲۱ «اقدامات ما آینده ماست» (Our Actions are our future) در نظر گرفته شده که هدف آن تولید بهتر، تغذیه بهتر، محیطزیست بهتر و زندگی بهتر است. سال ۲۰۲۱، دومین سال متوالی است که روز جهانی غذا همراه با مبارزه علیه همه‌گیری کرونا در سراسر جهان جشن گرفته می‌شود.

روز جهانی غذا و گردشگری غذا
غذا و نوشیدنی یک بخش جدانشدنی سفر و گردشگری است. فرقی نمی‌کند که برای تفریح با خانواده سفر کنید یا به یک جلسه‌ی مهم کاری بروید، در هر صورت غذا نقش مهمی در سفرتان دارد.

یکی از شاخه‌های مهم گردشگری، گردشگری غذا یا گردشگری خوراک است. این شاخه‌ی گردشگری که پیش از این در مقاله‌های سفر و گردشگری قطب‌نما معرفی شده است، تنها به معنی غذاخوردن در سفر نیست بلکه بیشتر بر آشنایی با فرهنگ یک منطقه، نحوه غذاخوردن و غذاهای مقاصد تمرکز دارد. به‌گفته‌ی سازمان جهانی گردشگری، یک گردشگر به‌طور متوسط، تقریباً یک سوم از کل بودجه سفر خود را صرف غذا و نوشیدنی می‌کند. بنابراین گردشگری غذا یکی از مهم‌ترین مسائلی است که می‌تواند علاوه بر آشناکردن گردشگران با غذاهای یک منطقه، بر رشد اقتصادی یک منطقه نیز تاثیرگذار باشد.