آرامستان سلیمانیه


آرامستان دولاب یا قبرستان سلیمانیه، در دوره قاجار در محدوده زمین‌های کشاورزی روستای دولاب در شرق تهران بود، ولی حالا در بین محله‌های مسکونی جا داره.
به دستور کریم خان زند ارامنه سنگ‌تراش اصفهانی به تهران آمدند و در محله دولاب ساکن شدند. بعد از آن آقامحمدخان قاجار در بازگشت از گرجستان و قفقاز، اسیران جنگی ارمنی رک به ایران آورد و آن‌ها هم در این محل ساکن شدند. داستان این ،گورستان به زمانی برمی‌گردد که پیکر دکتر کلوله، پزشک محمدشاه و ناصرالدین شاه در اینجا دفن شدو بعدش آرامگاهی گنبددار بر روی آن ساختند. و همه این ماجرا بهانه‌ای برای احداث این آرامستان شد. در این مکان شاید مخوف و شاید هم جذاب قبرِ حدود ۱۰۰۰ نظامی و غیر نظامی مسیحی وجود دارد و از سال ۱۳۷۵ درگر در آن اجازه تدفین صورت نگرفته است. وسیع‌ترین قسمت تین آرامستان، شامل مزار ۲۶۰ سرباز لهستانی است که از اوارگان جنگ جهانی دوم به حساب می‌آمدند و کشتی به ایران آمده بودند تا به کشورشان بازگردند ولی در اثر بیماری و خستگی درگذشتند.

روی سنگ قبر این سربازان دو نماد صلیب و عقاب به چشم می‌خورد که به وضوح نشان دهنده دلیل مرگ این این سربازان بوه است. این سربازان لهستانی هیچ کدام سربازانی نبودند که در جنگ کشته شده باشند؛ بلکه دلیل مرگشان بیماری‌های واگیر دار مانند تیفوس و ضعف ناشی از مسیر طولانی بوده است.
شاید مخوف‌ترین و ترسناک‌ترین قسمت این آرامستان مزار ۲۶ مهندس معدن‌چی ایتالیایی هست که در معادن ایران کار می‌کردند. این قبر‌ها به صورت ایستاده قرار دارند. و قسمت ترسناک آن به این دلیل است وقتی وارد این فضا می‌شوید، انگار توسط مردگان ایستاده محاصره شده‌اید.
هر قسمت از قبرستان دولاب توسط سفارت‌خانه مربوط به همان کشور(لهستان، اینالیا و..) اداره می‌شود و ملیت هر متوفی بتیک پرچم بر روی سنگ قبر او مشخص شده است. کلیسای کوچکی هم در محوطه این ارامستان قرار دارد که آن را مادور می‌نامند و در هر زمانی از روز این کلیسا پذیرای مراجعین خود است.
جالب است بدانید که در این آرامستان علاوه بر مسیحیان خارجی برخی از مسیحیان ایرانی نیز در آن دفن هستند. برای مثال آنتوان سوروگین عکاس گرجی_روسی تبار که در سفارت شوروی در تهران و در دوره قاجار متولد شد، در اینجا دفن هستند.
طبق روال هر هفته قسمت کوچکی از تهران را به شما معرفی کردیم و امیدواریم از بازدید از آن لذت ببرید البته توجه داشته باشید که برای ورود به این آرامستان باید ویزای بخش مربوطه را داشته باشید. همچنین شما می‌توانید تویط بسیاری از تور‌های گردشگری نیز بدون ویزا وارد این آرامستان سوید و از فضای جذاب آن دیدن کنید.

اگر به بازدید از مکان های تاریخی و یا طبیعی که در تهران وجود دارند علاقه دارید پیشنهاد می کنیم مطالب زیر را حتما مطالعه کنید.(جهت مطالعه هر مطلب روی آن کلیک کنید.)
موزه خانه مدرس
گرانترین خانه های تهران و ساکنانش
موزه تماشاگه زمان
کوشک امیر سلیمانی در تهران
عمارت قزاقخانه تهران

#آژانس تعطیلات رویایی #تعطیلات رویایی #گردشگری #سفر #مسافرت #ویزا #پاسپورت #شنگن #اروپا #تور اروپا #وام گردشگری #کیش #آفر #تور #هواپیما #قطار #اتوبوس #بلیط #تور خارجی #طبیعت گردی #باران #زیبا #ویزا آنلاین #ایران #ایرانگردی #روادید #توریسم #اقامت #ویزا تحصیلی #تحصیل #دانشگاه #تحصیلی #زبان #زبان انگلیسی #راهنماییجاری #کسب وکار #سرمایه #شرکت #گردشگری #زیبایی #دیدنی #تور #راهنما #مسافرت #مردم بومی #مراسم #آیین #سفر رفتن #طبیعت #غذا #فرهنگ #زیست بوم #گردش #سوغاتی #صنایع دستی #سنگ قیمتی #غذا #خوشمزه #آسیا #تور اسیا #امنیت #مهاجرت #خوشمزه #بی‌نظیر #اقتصاد #مردم #موقعیت #نروژ #اقدام #اقامت #کار #خانواده #تور # کیش # تفریح #تاریخ #خوشگذرانی #میکامال #تفریح #تجارت #تجاری #تله کابین #اکواریوم #تونل باد #بازدید #گردش #تهران #عمارت قزاقخانه #قاجار #ناصرالدین شاه قاجار #مظفرالدین شاه قاجار #تاریخ #ایتالیا #گردش #تاریخچه ایتالیا #گردش در ایتالیا #رم #گردش در رم #میکلانژ #دیدنی #معبد پانتئون #پله های اسپانیایی #سالن موسیقی #کنسرت #رومن فروم #فستیوال #ایتالیا #میلان #اتومبیل رانی #فشن #فشن مد و لباس #خرید #ونیز #مراکز خرید #مراکز خرید ونیز #هنر #ایتالیا #رنسانس #فوتوریسم #ماکیایولی #هنرمند #هنرمندان #هنردوستان #جزیره #ارزان #جزیره ارزان #اروپا #ساختمان #آپارتمان #اسپانیا #گردش #سفر به اسپانیا #پارک لورو #تفریح #شادی #دلفین #باغ وحش #نهنگ قاتل #شیر آبی #شیر #طوطی #فستیوال #جشنواره #گوجه فرنگی #گردش در تهران #باغ امیر سلیمانی #مجارستان #درباره مجارستان بدانیم #پارک #پارک ملی #پارک های ملی مجارستان #جشنواره های مجارستان #مجارستان شگفت انگیز #بلغارستان #اختراعات بلغارستان # دانشمند#غذا #غذا های بلغاری #غذا های بلغارستان #جشنواره های بلغارستان