اولین رمان نوشته شده توسط بشر

جنتلمن مبتکر دان کیشوت لامانچا یک رمان اسپانیایی از میگوئل د سروانتس است. این کتاب در ایتدا در دو بخش و در سالهای ۱۶۰۵ و ۱۶۱۵ منتشر شد. این اثر بنیانگذار ادبیات غربی است و اغلب به عنوان اولین رمان مدرن برچسب گذاری می‌شود و یکی از بزرگترین آثار ادبی تا کنون به شمار می‌رود. دان کیشوت یکی از معدود کتاب‌هایی است که تا کنون به اکثر زبان‌های دنیا ترجمه شده است.دان کیشوت زندگی فردی را به مخاطب نشان می‌دهد که دچار توهم است و وقت خود را با خواندن آثار ممنوعه می‌گذراند.در زمان روایت داستان، نوشتن و خواندن آثاری که به شوالیه‌ها می‌پرداخت، ممنوع بود و شخصیت اصلی داستان، خود را جای یکی از همین شوالیه‌ها میبیند و دشمنانی فرضی در برابر خود تصور می‌کند که اغلب کوه‌ها و درختان هستند. هنگامی که دن کیشوت برای اولین بار منتشر شد، معمولا به عنوان یکی کتاب کمیک شناخته می‌شداما مس از انقلاب فرانسه، بیشتر به خاطر اخلاق محوری مشهور شد. زیرا در آن به این موضوع که افراد می‌توانند درست باشند در حالی که جامعه کاملا اشتباه است، می‌پرداخت.بسیاری از منتقدان، این اثر را یک تراژدی تلقی کردند که در آن ایده‌آلیسمو اشراف دن کیشوت از نظر جهان پس از جوانمردی، جنون آمیز تلقی می‌شد. این رمان به عنوان یکی از مایه‌های ادبیات مدرن فضایی شناخته شد.
اولین رمان
همانطور که در ابتدای این مطلب گفتیم، به عقیده برخی از صاحب‌نظران دن کیشوت اولین رمان خلق شده است اما در ادامه بپردازیم به نظر نویسندگان و مترجمان معروف درباره این کتاب:
هارولد بلدم می‌گوید دن کیشوت اولین رمان مدرن است و قهرمان داستان با اصل واقعیت فروید که ضرورت مرگ را می‌پذیرد، در حال جنگ است.
ادیت گروسمن که ترجمه انگلیسی بسیار خوبی از این رمان در سال ۲۰۰۳ نوشت و منتشر کرد، می‌گوید که این کتاب بیشتر برای ایجاد احساسات در افراد با استفاده از یک تغییر منظم در مسیر، در آستانه تراژدی و کمدی است.
جاناتان شاکلی این رمان را در چارچوب نظریه مدیریت ترور قرار داده است و مدعی است که شخصیت دون کیشوت نمایانگر جوهر پنهان فرهنگ بشری است.
شیوه نگارش این کتاب بسیار مهم است و زمان نوشتنش اهمیت آن را بیشتر می‌کند. شاید تا کنون هیچ کتابی به اندازه دن کیشوت این همه مورد علاقه ملل گوناگون نبوده است. بسیاری از کتاب‌ها هستند که تنها به یک قوم و ملت اختصاص دارند و از حدود مرز یک کشور فراتر نمی‌روند. بسیاری دیگر نیز هستند که در میان ملل دیگر هم خواننده دارند اما تنها مورد پسند طبقه روشنفکر یا مردم عادی یا طبقات ممتاز و بلند هستند. اما دن کیشوت تمام حصار‌های جغرافیایی، نژادی، اجتماعی و طبقاتی را در هم شکسته و نام خود را با دنیا و بشریت گره زده است.

نحوه انتشار این کتاب چگونه بود و نویسنده چه مسیر‌هایی را تجربه کرد؟
در ژوئیه ۱۶۰۴ ، سردانتس، دن کیشوت را در قسمت اول را به مبلغی نامعلوم به ناشر کتاب فروشی فرانسیسکو دوروبلس فروخت. کتاب دن کیشوت در سپتامر همان سال مجوز خود را گرفت و چاپ در دسامبر به مایان رسید. سرانجام این کتاب جذاب در ۱۶ ژانویه۱۶۰۵ منتشر شد.
این رمان موفقیت خیلی سریع و قوی داشت. اکثریت ۴۰۰نسخه اول به جهان ارسال شد و ناشر امیدوار بود قیمت بهتری در قاره آمریکا به دست آورد. اگرچه بیشتر کتاب های ارسال شده در کشتی غرق شده در نزدیکی هاوانا ناپدید شدند اما تقریبا ۷۰ نسخه به لیما رسید.
ترجمه های زیادی از این کتاب وجود دارد اما جالب است بدانید که بارها در زمان محدود اقتباس شدند هفت سال پس از انتشار دون کیشوت به صورت رسمی این کتاب به زبان‌های فرانسوی آلمانی ایتالیایی و انگلیسی ترجمه شد. اولین ترجمه فرانسوی قسمت دوم در سال ۱۶۱۸ و اولین ترچجمه انگلیسی در سال ۱۶۲۰ منتشر شد.
این کتاب آنقدر مورد توجه همگان قرار گرفت که حتی در سال ۱۹۲۲ یک نسخه کودکانه تحت عنوان داستان دن کیشوت منتشر شد. این کتاب بخشا‌های خطرناک و همچنین فصل‌هایی که ممکن بود خوانندگان جوان را اذیت کند کنار گذاشته و مقدار زیادی از متن اصلی سروانتس را زیبا می‌کند.
دن کیشوت اولین کتابی بود که تحت عنوان اولین رمان در اسپانیا متولد شد و سالها بعد در جهان به عنوان اولین رمان خلق شده شناخته شد.یکی از جالب‌ترین کتاب‌های تاریخ از سرزمین اسپانیا را به شما عزیزان معرفی کردیم و امیدواریم که از مطالعه این مطلب لذت برده باشید.
آژانس تعطیلات رویایی ارائه دهنده انواع خدمات جهت اخذ ویزای توریستی اسپانیا می‌باشد. همچنین به علت باز شدن مرز‌ها برای افراد واکسینه شده، آفر‌های ویژه‌ای را برای تور‌های اسپانیا در نظر گرفته‌ایم. جهت کسب اطلاعات بیشتر از طریق شماره تماس ۲۲۲۴۳۰۴۰ با ما در ارتباط باشین.
جهت مطالعه مطلب صفر تا صد اخذ اقامت اسپانیا اینجا کلیک کنید.
جهت آشنایی با ناشناخته ترین منطقه اسپانیا اینجا کلیک کنید.