مکان پیدایش انسانهای اولیه در آسیا


همانطور که در مطالب گذشته گفته شد، آذربایجان تعداد بسیار زیادی از مکان‌های ناشناخته را در بر دارد. در ادامه این مطلب قصد داریم تا یکی از شگفت انگیز‌ترین و
ناشناخته‌ترین مکان‌های آذربایجان را به شما عزیزان معرفی کنیم. مکانی که یکی از محل‌های پیدایش انسان‌های اولیه بوده است.

غار آزیخ برای اولین بار توسط اکتشافات گروه باستان شناسی پارینه سنگی، عضو آکادمی ملی علوم آذربایجان به رهبری محمد علی حسینوف در سال ۱۹۶۰ کشف شد و به عنوان یکی از مکان‌های باستانی حضور انسان در اوراسیا در نظر گرفته می‌شود. غار آزیخ مجموعه‌ای از ۶ غار است که به عنوان محل سکونت انسان‌های ماقبل تاریخ شناخته می‌شود و در نزدیکی روستای آزیخ که زمانی محل زندگی ارامنه بود، در منطقه قره‌باغ واقع شده است. در سال ۱۹۶۸ و در حین کشف اعماق این غار، یک استخوان فک پیدا شد که طی تحقیقات فراوانی بر روی آن پی به قدمت چشمگیر آن بردند. این استخوان متعلق به یک نئاندرتال بوده و قدمتی حدود سیصد هزار سال دارد بنابراین یکی از قدیمی‌ترین بقایای انسان‌های اولیه در آسیا‌ی میانه است. اما دانشمندان هنگام کاوش در این غار عجیب وزیبا به نتیجه‌های شگفت‌انگیزی رسیده‌اند که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد. طبق تحقیقات دانشمندان سطوح این غار به لایه‌های مختلفی تقسیم می‌شود که عبارتند از:

لایه اول:
لایه اول از رسوبات سیاه و گاهی مخلوط خاک زرد تشکیل شده است. در طی کاوش‌های باستان شناسی ظروفی سفالی در این لایه پیدا شده استکه پس از تحقیقات‌ فراوان به این نتیجه رسیدند که قدمت‌ آن‌ها به قرون وسطی باز می‌گردد. همچنین در طی ادامه کاوش‌های باستان شناسی انجام شده در سال‌های ۱۹۶۲ تا ۱۹۶۵ قسمت‌هایی از ظروف سفالی متعلق به عصر مفرغ و عصر اهن کشف شد. ضخامت کل این لایه ۷۷ تا ۱۲۵ سانتی متر است و از نظر تاریخی لایه‌ی با اهمیتی به حساب می‌آید.
لایه دوم:
این لایه تشکیل شده از خاک رسم مایل به زرد روشن است. در طی تحقیقات باستان شناسی تکه‌هایی از ظروف سفالی متعدد کشف شد که تحقیقات نشان دهنده آن بودند این ظروف متعلق به قرون وسطی و عصر برنز و مفرغ بوده است. ضخامت کل این لایه ۱۸۰ تا ۱۹۰ سانتی متر است.
لایه سوم: لایه سوم که خود در سال ۱۹۷۳ تا ۱۹۷۴ کشف شدند، شامل سه طبقه هستند که هرکدام از این طبقات روایت‌های هیجان‌انگیزی را برای ما تعریف می‌کنند.
لایه سوم طبقه اول:
در این طبقه برای اولین بار محصولات سنگی و استخوان حیوانات شکار شده متعلق به موستریان یافت شد.
لایه سوم طبقه دوم:
طبقه دوم این لایه نیز از خاک رس تشکیل شده است و سال‌ها حامل تکه‌های شکسته‌ی سنگ‌هایی بوده است که از سقف غار و به دلایل نامشخصی ریزش کرده بود. جالب است بدانید که همزمان چندین قطعه سنگ بسیار بزرگ در این طبقه کشف شده است.
لایه سوم طبقه سوم:
طبقه سوم شامل سنگ‌هایی از جنس رس خاکستری روشن است که در آن‌ها شکستگی‌های نیز به چشم می‌خورد. قسمت تحتانی این لایه از خاک زرد تشکیل شده است. در طی کاوش‌های باستان شناسی که برای اولین بار در سال ۱۹۷۳ انجام شد، ۲۰ ابزار مانند تبر، متعلق به Mousterian در این طبقه پیدا شد. این‌ها یکی از نادر‌ترین یافته‌های کاوش موستری بود زیرا این ابزار‌ها توصیف کننده یکی از عجیب‌ترین یافته‌های انسان در جهت زندگی آسان‌تر بوده است. ضخامت کل لایه سوم حدود ۲ متر بوده است.
لایه چهارم:
لاسه چهارم شامل خاک رس خاکستری تیره است. در این لایه قطعات سنگی گوناگونی یافت شدند که گاها با استفاده از برخی از آن‌ها وسایلی برای زندگی خود می‌ساختند. در کنار این سنگ‌ها برخی از این وسایل هم یافت شده است. ضخامت این لایه بین ۱ تا ۱.۵ متر تعریف شده است.
لایه پنجم:
طبق گزارشات باستان شناسی از لایه پنجم به بعد(تا لایه دهم و آخرین لایه) دیگر هیچ وسیله‌ای متعلق به انسان‌های اولیه یافت نشد و فقط رنگ خاک آن‌ها است که از نظر زمین شناسی و برای دانشمندان بسیار با ارزش است و همچنین هر گردشگری را به خود جلب می‌کند. برای مثال خاک لایه نهم از این غاربه رنگ آبی روشن است که دلیل آن وجود عناصر آرسنیک و ژرمانیم در ترکیب این خاک می‌باشد.
یکی از جذابیت‌های بی‌مانند و بکر آذربایجان را به شما عزیزان معرفی کردیم و امیدواری با مطالعه این مطلب بتوانید اندکی با شیوه زندگی و سکونت انسان‌های اولیه آشنا شوید.
جهت مطالعه مطلب کمی بیشتر درباره آذربایجان اینجا کلیک کنید.
جهت مطالعه مطلب مکان های دیدنی اذربایجان اینجا کلیک کنید.
و در نهایت جهت آشمایی با غذای ملی آذربایجان اینجا کلیک کنید.

#آژانس تعطیلات رویایی #تعطیلات رویایی #گردشگری #سفر #مسافرت #ویزا #پاسپورت #شنگن #اروپا #تور اروپا #وام گردشگری #کیش #آفر #تور #هواپیما #قطار #اتوبوس #بلیط #تور خارجی #طبیعت گردی #باران #زیبا #ویزا آنلاین #ایران #ایرانگردی #روادید #توریسم #اقامت #ویزا تحصیلی #تحصیل #دانشگاه #تحصیلی #زبان #زبان انگلیسی #راهنماییجاری #کسب وکار #سرمایه #شرکت #گردشگری #زیبایی #دیدنی #تور #راهنما #مسافرت #مردم بومی #مراسم #آیین #سفر رفتن #طبیعت #غذا #فرهنگ #زیست بوم #گردش #سوغاتی #صنایع دستی #سنگ قیمتی #غذا #خوشمزه #آسیا #تور اسیا #امنیت #مهاجرت #خوشمزه #بی‌نظیر #اقتصاد #مردم #موقعیت #نروژ #اقدام #اقامت #کار #خانواده #تور # کیش # تفریح #تاریخ #خوشگذرانی #میکامال #تفریح #تجارت #تجاری #تله کابین #اکواریوم #تونل باد #بازدید #گردش #تهران #عمارت قزاقخانه #قاجار #ناصرالدین شاه قاجار #مظفرالدین شاه قاجار #تاریخ #ایتالیا #گردش #تاریخچه ایتالیا #گردش در ایتالیا #رم #گردش در رم #میکلانژ #دیدنی #معبد پانتئون #پله های اسپانیایی #سالن موسیقی #کنسرت #رومن فروم #فستیوال #ایتالیا #میلان #اتومبیل رانی #فشن #فشن مد و لباس #خرید #ونیز #مراکز خرید #مراکز خرید ونیز #هنر #ایتالیا #رنسانس #فوتوریسم #ماکیایولی #هنرمند #هنرمندان #هنردوستان #جزیره #ارزان #جزیره ارزان #اروپا #ساختمان #آپارتمان #اسپانیا #گردش #سفر به اسپانیا #پارک لورو #تفریح #شادی #دلفین #باغ وحش #نهنگ قاتل #شیر آبی #شیر #طوطی #فستیوال #جشنواره #گوجه فرنگی #گردش در تهران #باغ امیر سلیمانی #مجارستان #درباره مجارستان بدانیم #پارک #پارک ملی #پارک های ملی مجارستان #جشنواره های مجارستان #مجارستان شگفت انگیز #بلغارستان #اختراعات بلغارستان # دانشمند#غذا #غذا های بلغاری #غذا های بلغارستان #جشنواره های بلغارستان