تولد سینما از کجا آغاز شد؟

ایا میدانید سینما برای اولین بار در کجا و چگونه شکل گرفت؟
ایا میدانید که چگونه به ذهن بشر خطور کرد که می تواند با نمایش دادن فیلم ها در یک صفحه نمایش بسیار بزرگتر از صفحه نمایش های خانگی کسب درآمد کند و لذتی وصف نشدنی را در مخاطبان خاص آن ایجاد کند؟
سینما یکی از مهمترین قسمت های فرهنگ هر جامعه است که شکل گیری آن از فرانسه و طی یک اتفاق عجیب اغاز شد. اگر شما هم کنجکاو شده اید که بدانید این اتفاق چگونه رخ داد و از کجا شروع شد تا انتهای این مطلب همراه ما باشید تا پاسخ تک تک سوال های ایجاد شده در ذهن خود را بیابید.
برادران لومیر به عنوان مخترعین سینما به دلیل تولید تصویر متحرک و پایه‌گذاری اولین نمایش عمومی در سالن نمایش سینما به شکل امروزی، اولین کسانی هستند که سینما را برای اولین بار به جهان معرفی کردند. برادران «لومیر» در 11 جولای 1895 با تولید تصویر متحرک و پایه‌گذاری اولین نمایش عمومی در سالن نمایش سینما به شکل امروزی، نام خود را در تاریخ به عنوان مخترعین سینما ثبت کردند. «آگوست و لئویس لومیر» در سال‌های 1862 و 1864 در شهر «بزانسون» فرانسه متولد شدند و در سال 1870 به قصد تحصیل در بزرگترین مدرسه فنی لیون سفر خود را در این شهر آغاز کردند.
تولد سینما
«آنتونی لومیر» پدر این دو برادر شگفت انگیز صاحب یک کارخانه‌ عکاسی بود که لوئیس به عنوان فیزیکدان و آگوست به عنوان مدیر در آن مشغول به کار بودند.
پس از بازنشستگی آقای انتونی لومیر، در سال 1892 آنها به تشویق پدر تصمیم گرفتند تا تغییری در کار خود دهند و شروع به ساخت تصاویر متحرک کردند. به همین ترتیب و طی آزمایش و خطا های بسیار در 13 فوریه 1895 دستگاه ابداعی خود را به نام «سینماتوگراف» ثبت کردند. «سینماتوگراف» دستگاهی بود که هم برای نمایش فیلم و همچنین برای تصویربرداری از آن استفاده می‌شد. همانطور که گفته شد، مشوق اصلی آنان در این راه پدر آن‌ها آنتوان لومیر بود که پسران خود را به ساختن دستگاهی یکپارچه برای ثبت و نمایش تصاویر متحرک تشویق کرد. آنتوان لومیر ایده ساخت این دستگاه خارق العاده را در سفری به پاریس و دیدن دستگاه کینتوسکوپ ساخته توماس ادیسون بدست آورده بود.جالب این آن است که پدر این دو مخترع بزرگ اصلاً به موفقیت ابتکار آنها ایمان نداشت و سرانجامی برای این کار نمیدید. اما همه چیز برخلاف تصور وی پیش رفت و امروزه سینما به یک عضو جدا نشدنی در فرهنگ هر جامعه ای تبدیل شده است.
اما این دو برادر چه زمانی اختراع خود را به همگان نشان دادند و آن را در جامعه رواج دادند؟
تولد سینما
در سال ۱۸۹۵ در گراند کافه واقع در بولوار کاپوسی شهر پاریس آن‌ها دستگاه اعجاب‌انگیز خود «سینماتوگراف» را به جهانیان عرضه کردند.
مدت زمان هر فیلم حدود 50 ثانیه بود. این فیلم‏ها به مضامین ساده‏اى مى‏پرداختند از جمله رفت و آمد در یك خیابان، فروریختن یك دیوار، ورود قطارى به ایستگاه، سوپ خوردن یك بچه و خروج كارگرانى از كارخانه ‏ى لومیر.
از آن‌ها چند فیلم کوتاه باقی‌مانده که نه تنها اولین فیلمهای سینمایی جهان بلکه اولین فیلم مستند و فیلم کمدی سینما نیز در میان آن‌ها یافت می‌شود.
پس از کشف صنعت سینما در سال 1895 توسط لومیرها، پذیرش این صنعت در ایران خیلی سریع شکل گرفت، به طوری که 5 سال پس از این تاریخ یعنی در سال 1900میلادی وارد ایران شد و در ایران رواج گرفت و به عنوان یک وسیله یا ابزار موثر در اطلاع رسانی و آموزش و همچنین فراهم سازی یک تفریح آموزشی ارزان برای توده های مردم به شمار رفت.

همانطور که گفته شد، اولین مواجهه ایرانیان با مساله فیلم و سینما به سالهای 1279هجری شمسی(1900م) تعلق دارد. دراین سال و با سفر شاه وقت به غرب، او با دستگاه یساخته شده توسط برادران لومیر اشنا شد. به دلیل انکه این ابزار مورد توجه او قرار گرفت، دستور خرید آن را به میرزا ابراهیم خان، عکاس باشی دربار صادر کرد. با خرید این دستگاه، تجهیزات اولیه برای ورود صنعت سینما به ایران فراهم آمد. در زمان این پادشاه و به دستور آن 2 دستگاه سینماتوگراف از خارج خریداری و به ایران آورده شد.اولین فیلم برداری ایرانی نیز درهمان فرهنگ و به وسیله ابراهیم خان عکاس باشی از مراسم بازدید شاه از جشن گلها در شهر اوستاند بلژیک انجام گرفت. و این به عنوان قدم اول برای به کارگیری از این دستگاه در فیلم برداری توسط یک ایرانی بود.
تاریخ زیبا و جذاب به وجود امدن سینما تا وارد شدن ان به ایران را برای شما عزیزان شرح دادیم و امیدواریم که از مطالعه این مطلب نهایت لذت را برده باشید.
تیم تعطیلات رویایی برگزار کننده تور های رویایی با آفرهای ویژه به فرانسه محل تولد سینما است. جهت کسب اطلاعات بیشتر از شرایط تور ها و همچنین رزرو آنها با ما از طریق شماره تماس 02122243040 در ارتباط باشید.
ویژه شما علاقه مندان به سفر به خصوص سفر به فرانسه مطلبی تهیه کردیم با عنوان مکان های کمتر شناخته شده این کشور تمام مکانهای دیدنی و بینظیر فرانسه که شاید تا امروز با آنها اشنا نبوده اید را به شما عزیزان معرفی کرده ایم. جهت مطالعه این مطلب اینجا کلیک کنید.
ایا میدانستید فرانسه تنها کشوری است که سلطنتی بسیار کوتاه و به مدت 20 دقیقه را به خود دیده است. اگر تا کنون این موضوع را نمیدانستید پیشنهاد میکنیم مطلب حکومتی که 20 دقیقه به طول انجامید را مطالعه کنید و راز آن را کشف کنید. جهت مطالعه این مطلب اینجا کلیک کنید.