تدارک سفر

تدارک سفر

وقتی قصد دارید سفری چند روزه و یا هفته ای  بروید، اولین تمرکز  شما بستن چمدان و فراموش نکردن وسایل مورد نیاز سفر است. مهم است بدانید که سفر مأموریتی و یا چند روزه با سفر طولانی و تفریحی خیلی فرق دارد. نکاتی وجود دارد که شما باید در سفر طولانی آن ها را مورد توجه قرار دهید این موارد عبارت است از:

1-     قبل از اینکه عزم سفر کنید کاغذ یا سر رسیدی بردارید و کلیه نیازهای سفرتان را در آن یاداشت کنید.

2-     بودجه سفرتان  را برآورد کنید تا در سفر از نظر مالی دچار مشکل نشوید.

3-   فهرستی از نیازها را تهیه کنید. بهتر است این فهرست را دو هفته قبل از سفر انجام دهید تا  فرصت کافی  برای تهیه آن ها وجود داشته باشد.

4-   اگر مسافرت شما طولانی است چمدان درستی را برای چیدن پوشاک و و سایل مورد نیاز انتخاب کنید. مطمئن شوید که چمدان خیلی سنگین نباشد.

5-   اگر در مقصد، فامیل و یا دوستانی ندارید، مسلم است که باید چند هفته قبل از سفر نسبت به تأمین هتل و یا محل اقامت خود اقدام کنید.

6-   یخچال سیار، آب و نوشیدنی و غذای حاضری همراه خود داشته باشید. به ویژه اگر کودک و یا کودکانی همسفر شما است. حتی اگر کودکی  هم همراه  شما نباشد بهتر است که وسیله سرد کننده در داخل ماشین باشد.

7-   همراه داشتن مقداری غذا در حین سفر ضروری است چون ممکن است در جایی که خودرو را متوقف کرده اید دسترسی به غذا نداشته باشید و یا غذای رستوران مورد پسند شما نباشد.

8-     در موقع سفر چراغ چشمک زن و جعبه کمک های اولیه همراه داشته باشید.

9-   وقتی بدون توقف، رانندگی می کنید ممکن است همسفرتان علاوه بر خسته بودن نیاز به سرویس بهداشتی داشته باشد بنابراین لازم است هر از گاهی توقف کنید.

10-برای این که در طول سفر فضای داخل خودرو ی شما با روشن شدن بخاری و یا کولر خوشبو شود،  می توانید یکی از رایحه های خوشبوکننده مورد نظرتان را انتخاب و به آینه داخل و یا دستگیره چراغ راهنمای خودرو آویزان کنید.

11- قبل از آغاز سفر و رانندگی طولانی به اندازه کافی بخوابید و قبل از حرکت هم غذای مختصری بخورید.

12-هر چند ساعت رانندگی و یا اگر احساس خواب آلودگی داشتید حتماً استراحت کوتاه داشه باشید.

13-اگر کسی هم سفر شما است که به رانندگی او اعتماد دارید می توانید مدت زمان رانندگی را بین خود تقسیم کنید. این مشارکت به شما فرصت می دهد اضافه بر استراحت از مناظر و طبیعت جاده هم لذت ببرید. اما اگر تنها رانندگی می کنید به رادیو و یا موزیک گوش کنید و شیشه پنجره خودرو را کمی باز بگذارید.

14-اگر تمایل داشتید که بین راه توقف کنید هرگز خود رو را در شانه خاکی و یا سطح سواره رو پارک نکنید. در این حالت باید از پارگینگ ها و یا خارج از جاده، مکانی را برای توقف انتخاب کنید.

15-مقررات راهنمایی و رانندگی را رعایت کنید به ویژه در موقع رانندگی از تلفن همراه استفاده نکنید. برای حفظ ایمنی با وسایل ارتباطی غیرمستقیم گوشی همراه تماس برقرارکنید.

16-در موقع رانندگی دارو های خواب آور مصرف نکنید.

17-  بهتر است زمان سفر خود را در شرایط جوی مناسب آغاز کنید.

18- موج رادیو خود را روی خبر های ترافیکی تنظیم کنید تا از اخبار ترافیک و توصیه های ایمنی با خبر شوید.

19-اگر خودروی شما مجهز به سامانه مسیریاب نیست حتما” نقشه راه همراه داشته باشید.

20-اگر در مقصد دوستان ویا بستگانی دارید که می خواهید ایام تعطیل را با آنها باشید حتماً آن ها را در جریان سفر خود قرار دهید و اگر  در طول سفر خود توقفی دارید موقعیت خود را به آن ها اطلاع دهید.