تاریخچه ازبکستان

ا
ازبکستان کشوری است که به دلیل حضورش در آسیا دارای تاریخ بسیار طولانی و زیبایی ست..قطعا کشوری که دارای تاریخی پر بار است، مکان های گردشگری زیبایی را نیز به نمایش می گذارد.ازبکستان می‌تواند در طول یک سفر یک هفته‌ای زیبایی و جذابیت‌های خود را به رخ شما بکشد.
این کشور که در مرکز اوراسیا قرار دارد، در مدت زمان بسیاری نه تنها در تجارت طلا، ادویه، ابریشم و… بلکه در فرهنگ و مذهب نیز نقشی کلیدی ایفا کرد. ممکن است نام ازبکستان کمی کمرنگ‌تر و نامحسوس‌تر به چشم بخورد اما تاریخ جالب توجه و جذاب آن فراموش کردنی نیست.
در سده دهم میلادی، ازبکستان جزئی از قلمرو سامانیان بود. پس از سامانیان، ازبکستان جزئی از حکومت‌های غزنوی، سلجوقی، خوارزمشاهی، مغول و تیموری به حساب می‌آمده است. و سر آخر حکومت شوروی سابق این سرزمین‌ها را تحت سلطه خود درآورد که پس از فروپاشی آن، در سال ۱۹۹۱ ازبکستان استقلال خود را اعلام کرد. این کشور در جوار جاده ابریشم و دارای شهر‌های سمرقند و بخارا و شهر سبز می‌باشد. ازبک‌ها در اصل ایرانی هستند که زبان رسمی آن‌ها در زمان قدیم خوارزمی و پارسه میانی بوده است. طبق نظر برخی از باستان شناسان، در هزاره اول قبل از میلاد ایرانیان به صورت کوچ نشین وارد این سرزمین شدند و در سمرقند و بخارا ساکن شدند. بعد از طی مدتی با به وجود آمدن جاده ابریشم تجارت رواج پیدا کرد و بازرگانان از این فرصت استفاده کرده و شهر‌های سمرقند و بخارا را ثروتمند کردند. در دوران باستان مردم آبادی نشین آسیای میانه ایرانی بودند. در سده ششم میلادی چند موج از گروه‌های کوچی ترک تبار به آبادی‌های منطقه رخنه کردند که در پی آن برخی از ایرانیان ویژگی‌های ترکی کسب کردند. ترک تباران در روستاها و شهر‌ها ماندگار شدند و فرهنگ ترکی را در این منطقه رواج دادند.
در سده هشتم میلادی اعراب وارد ماوراء‌النهر شدند و دین و زبان خود را در این سرزمین‌ها رواج دادند. همین امر سبب پیشرفت علم و دانش در این مناطق شد.
ازبکستان به دلیل مهاجرت اقوام مختلف به آن، کشوری است که مردمان آن پیرو ۱۵ دین و مذهب مختلف هستند که عمده‌ترین آنها شامل اسلام، مسیحیت و یهودیت می‌شود. همچنین شخصیت‌های مهمی در ازبکستان حضور داشتند که گاهی حضور آنها تاریخ این کشور‌ را دگرگون کرده است. افرادی که با به خطر انداختن جان خود گاه هویت دینی مردم و گاهی هم وصعت این سرزمین را حفظ کرده‌اند.
تیمور یکی از مهمترین شخصیت‌های تاریخ ازبکستان است که امروزه نام آن در کشور ازبکستان به نیکی برده می‌شود.
تیمور که جوانی عاشق جنگ و خونریزی بود، در سال ۷۸۱ هجری قمری طی جنگ‌های پی در پی خوارزم را فتح کرد. پس از این پیروزی به جنگ‌های خود بیش از پیش ادامه داد تا بیشتر منطقه تحت تصرف وی درآمد. او پس از تصرف این مناطق بسیاری از هنرمندان و صنعتگران را به این منطقه دعوت کرد و برای آبادانی آن تلاش بسیار کرد. به همین دلیل است که نام نیکی از آو به جای مانده است.

شما را با بخشی از تاریخ ازبکستان آنتا کردیم و امیدواریم از مطالعه آن لذت برده باشید.
آژانس مسافرتی تعطیلات رویایی ارائه دهنده انواع خدمات اخذ ویزای توریستی ازبکستان است. جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس گیرید.
تلفن:۲۲۲۴۳۰۴۰
#آژانس تعطیلات رویایی #تعطیلات رویایی #گردشگری #سفر #مسافرت #ویزا #پاسپورت #شنگن #اروپا #تور اروپا #وام گردشگری #کیش #آفر #تور #هواپیما #قطار #اتوبوس #بلیط #تور خارجی #طبیعت گردی #باران #زیبا #ویزا آنلاین #ایران #ایرانگردی #روادید #توریسم #اقامت #ویزا تحصیلی #تحصیل #دانشگاه #تحصیلی #زبان #زبان انگلیسی #راهنمایی #اقدام #ویزا کاری #ویزا تجاری #کسب وکار #سرمایه #شرکت #گردشگری #زیبایی #دیدنی #تور #راهنما #مسافرت #مردم بومی #مراسم #آیین #سفر رفتن #طبیعت #غذا #فرهنگ #زیست بوم #گردش #سوغاتی #صنایع دستی #سنگ قیمتی #غذا #غذا ی محلی #خوشمزه #آسیا #تور اسیا #امنیت #مهاجرت #خوشمزه #بی‌نظیر #اقتصاد #مردم #موقعیت #نروژ #اقدام #اقامت #کار #خانواده #سوئد #تاریخ #تاریخ سوئد #وایکینگ ها #کار #ویزای کاری #کار در سوئد #تحصیل در سوئد #دانشگاه سوئد #دانشگاه‌های سوئد #دانشگاه لوند #دانشگاه گوتنبرگ #دانشگاه KTH #دانشگاه اوپسالا #کانادا #آلمان #دانمارک #سوئد #بهترین کشور ها برای تحصیل #ارزانترین کشور ها برای تحصیل #مهاجرت #اقامت تحصیلی #کانادا #تحصیل در کانادا #دانشجو #شهر هایدانشجویی #ارزان ترین شهر های کانادا برای تحصیل #سوئد #اقامت در سوئد #تحصیل در سوئد #مهاجرت به سوئد #دانشگاه #ارزان #المان #دانشگاه #ویزا #ارزان ترین شهر ها #دبی #مراکز خرید دبی #ویزا توریستی دبی #سفر به دبی #پارک ابی #پارک ابی اتلانتیس #سرسره #کوسه #هیجان #شهربازی #فستیوال #دبی #اسب دوانی #فستیوال غذا #فستیوال روز ملی #نمایشگاه جیتکس #عجیب #واقعی #عجیب اما واقعی #جمعیت #برج #برج العرب #جزیره پالم جمیرا #سفر