باغ فردوس


باغ موزه فردوس یکی از جاهای دیدنی، خوش آب و هوا و جذاب تهران است که در سال ۱۳۸۱ به موزه سینمایی ایران تبدیل شده است. قدمت این باغ به دوران پادشاهی محمدشاه می‌رسد و از آثار ملی کشور محسوب می‌شود. سابقا باغ فردوس بسیار بزرگ و با شکوه بوده است که امروزه بخش خیلی کوچکی از آن باقی مانده است.پهنه این باغ در گذشته از ونجک در شمال، الهیه در جنوب، تجریش از شرق و محمودی از غرب بوده است. باغ فردوس در سرگذشت خود مالکان زیادی را به خود دیده است. که در ادامه این مطلب قصد داریم تا شما را با آنها آشنا کنیم و همچنین سرگذشت جالب این باغ را برای شما بازگو کنیم.
اولین مالک آن محمد شاه قاجار بود. ابتدا به دستور محمد شاه، قصری به نام محمدیه در این مکان ساخته شد؛ اما در اواسط ساخت آن محمد شاه در همان قصر از دنیا رفت. بعد از آن ناصر‌الدین شاه این باغ را به عنوان هدیه عروسی به دخترش عصمت‌الدوله و دامادش داد و در آن زمان یکی از پر هزینه‌ترین جشن‌های عروسی در این باغ برپا شد که ۷ شبانه روز به طول انجامید.
بخش کوتاهی از زندگی عصمت‌الدوله
عصمت‌الدوله دختر ناصر‌الدین شاه بود که وقتی ۹ سال داشت، معیر‌الممالک او را برای پسر ۱۵ ساله خود از ناصر‌الدین شاه خواستگاری کرد. پس از شنیدن پاسخ مثبت از جانب خانواده عروس، معیر‌الممالک روستای مهرآباد (محل فعلی فرودگاه مهرآباد) را به عنوان مهریه به عصمت‌الدوله داد. او جزء اولین زنان ایرانی بود که نواختن پیانو را فرا گرفت. بعد از مرگ معیر الممالک، باغ فردوس به پسرش دوستعلی خان که فردی فرهیخته بود رسید، اما وی علاقه‌ای به حفظ عمارت نداشت و هر زمانی که به ییلاق می‌ رفت، خیمه ی خود را زیر درختان چنار برپا می‌کرد.
این باغ به علت بدهی صاحبان خود آنقدر دست به دست شد تا اینکه دولت آن را ضبط کرد و اراضی اش را به کارمندانش داد. و اکثر زمین‌هایش به ملک شخصی تبدیل شدند.
در دوران پهلوی باغ فردوس که دیگر چیزی از آن باقی نمانده بود، پس از مرمت و بازسازی آن مدرسه شاپور تجریش در آن دایر شد.
طرح ایجاد موزه سینما نیز در سال ۱۳۷۳ مطرح شد. این موزه به همت عباس کیارستمی و عزت‌الله انتظامی در ابتدا در لاله‌زار افتتاج شد و پس از چندی سرانجام در سال ۱۳۸۱ این موزه به باغ فردوس انتقال یافت.

وقتی به باغ فردوس می‌روید، پس از گذر از کنار چنار‌های سرسبز و ورودی باغ، دو مجسمه برنزی از سهروردی و ابن هیثم را خواهید دید. بعد از آن چشمتان به عمارت زیبای باغ خواهد افتاد. امارتی که تنها یادگار شکوه و جلال باغ‌های فردوس است و دیگر از گذشته و نقشه باغ فردوس چیزی باقی نمانده است.
تاریخچه جالب و گاه غم‌انگیز این باغ را برای شما بازگو کردیم و امیدواریم که از مطالعه آن لذت برده باشید.
اگر دوست‌ دارین تا مکان‌های گردشگری بیشتری از تهران آشنا بشین مشاهده کوچه بادبادک‌ها را هرگز از دست ندهید. جهت مشاهده این کوچه فوق‌العاده زیبا اینجا کلیک کنید.
همچنین ما در مطلبی جداگانه برای شما علاقه‌مندان به گردشگری ۱۰ تا از ناشناخته‌ترین مکان‌های تاریخی که در تهران وجود دارند را معرفی کرده‌ایم. جهت مطالعه این مطلب اینجا کلیک کنید.

#آژانس تعطیلات رویایی #تعطیلات رویایی #گردشگری #سفر #مسافرت #ویزا #پاسپورت #شنگن #اروپا #تور اروپا #وام گردشگری #کیش #آفر #تور #هواپیما #قطار #اتوبوس #بلیط #تور خارجی #طبیعت گردی #باران #زیبا #ویزا آنلاین #ایران #ایرانگردی #روادید #توریسم #اقامت #ویزا تحصیلی #تحصیل #دانشگاه #تحصیلی #زبان #زبان انگلیسی #راهنمایی #اقدام #ویزا کاری #ویزا تجاری #کسب وکار #سرمایه #شرکت #گردشگری #زیبایی #دیدنی #تور #راهنما #مسافرت #مردم بومی #مراسم #آیین #سفر رفتن #طبیعت #غذا #فرهنگ #زیست بوم #گردش #سوغاتی #صنایع دستی #سنگ قیمتی #غذا #غذا ی محلی #خوشمزه #آسیا #تور اسیا #امنیت #مهاجرت #خوشمزه #بی‌نظیر #اقتصاد #مردم #موقعیت #نروژ #اقدام #اقامت #کار #خانواده #سوئد #تاریخ #تاریخ سوئد #وایکینگ ها #کار #ویزای کاری #کار در سوئد #تحصیل در سوئد #دانشگاه سوئد #دانشگاه‌های سوئد #دانشگاه لوند #دانشگاه گوتنبرگ #دانشگاه KTH #دانشگاه اوپسالا #کانادا #آلمان #دانمارک #سوئد #بهترین کشور ها برای تحصیل #ارزانترین کشور ها برای تحصیل #مهاجرت #اقامت تحصیلی #کانادا #تحصیل در کانادا #دانشجو #شهر هایدانشجویی #ارزان ترین شهر های کانادا برای تحصیل #سوئد #اقامت در سوئد #تحصیل در سوئد #مهاجرت به سوئد #دانشگاه #ارزان #المان #دانشگاه #ویزا #ارزان ترین شهر ها #دبی #مراکز خرید دبی #ویزا توریستی دبی #سفر به دبی #پارک ابی #پارک ابی اتلانتیس #سرسره #کوسه #هیجان #شهربازی #فستیوال #دبی #اسب دوانی #فستیوال غذا #فستیوال روز ملی #نمایشگاه جیتکس #عجیب #واقعی #عجیب اما واقعی #جمعیت #برج #برج العرب #جزیره پالم جمیرا #سفر