پایان ممنوعیت ۱۸ماهه سفر به استرالیا از ماه نوامبر

بنا بر اعلام نخست وزیر «استرالیا»، از ماه نوامبر (آبان و آذر ۱۴۰۰) ممنوعیت ۱۸ ماهه سفر استرالیایی‌های خارج از این کشور لغو خواهد شد و یکی از شدیدترین محدودیت‌های سفر در سراسر جهان کاهش می‌یابد.
استرالیا از مارچ ۲۰۲۰ (اسفند ۱۳۹۸) به‌دلیل همه‌گیری کرونا، مرزهای خود را به‌روی مسافران بین‌المللی بست و از آن زمان تا کنون تنها به تعداد محدودی از افراد اجازه خروج از استرالیا را داده است. مرحله اول طرح بازگشایی مرزهای استرالیا، بر امکان خروج شهروندان و ساکنان دائمی استرالیا از این کشور تمرکز کرده است و انتظار می‌رود که این تغییرات، به مسافران خارجی نیز اجازه ورود به این کشور را بدهد.

استرالیا امکان بازگشت شهروندان و مقیمان دائم به این کشور را تنها با شرط قرنطینه اجباری ۱۴روزه در هتل با هزینه خود، فراهم کرده است. همچنین استرالیایی‌هایی که کاملاً واکسینه شده‌اند، می‌توانند پس از بازگشت، به‌مدت ۷ روز در خانه قرنطینه شوند. افرادی که واکسینه نشده‌اند باید پس بازگشت ۱۴ روز در هتل قرنطینه شوند.

مقامات «استرالیا» پیش از این اعلام کرده بودند که به‌عنوان نخستین گام برای بازگشایی مرزهای این کشور، به‌صورت آزمایشی یک برنامه قرنطینه خانگی برای مسافران بین‌المللی واکسینه‌شده که قصد ورود به سیدنی را دارند، اجرا خواهند کرد. انتظار می‌رود که این سیستم نیز از ماه نوامبر راه‌اندازی شود، اما جدول زمانی آن توسط ایالات و مناطق جداگانه تعیین می‌شود.

نخست وزیر این کشور پیش از این اعلام کرده بود که زمانی تمام مرزهای ایالتی و بین‌المللی این کشور بازگشایی می‌شود که میزان واکسیناسیون افراد بالای ۱۶ سال به ۸۰درصد برسد؛ انتظار می‌رود که استرالیا تا پایان ماه نوامبر به این هدف خود دست یابد.