نگاهی بر آخرین ممنوعیت پروازها به مقصد ایران

نگاهی بر آخرین ممنوعیت پروازها به مقصد ایران
چندی پیش با شیوع ویروس کرونای انگلیسی، ستاد ملی مبارزه با «کرونا»، تعدادی از کشورهای درگیر با این سویه جدید را در فهرست ویژه قرار داد و پرواز از این کشورها به مقصد ایران را ممنوع کرد. حال با شیوع گونه جدید ویروس کرونا، با نام کرونای هندی، «هند»، «پاکستان» نیز در زمره کشورهای ویژه قرار گرفته و تمام پروازهای مستقیم و غیرمستقیم از این دو کشور به مقصد ایران متوقف شده است.
پیش از این نیز اعلام شده بود که تا اطلاع ثانوی پرواز از مبدا فرانسه به ایران ممنوع است. با این حال در طی هفته اخیر پروازها به «انگلستان» از سر گرفته شده است. همچنین در آخرین اطلاعیه ستاد ملی کرونا و سازمان هواپیمایی کشوری آمده است که ممنوعیتی برای پروازهای تجاری و ضروری به کشور «ترکیه» وجود ندارد، اما انجام پروازهای توریستی به این کشور همچنان ممنوع است.
اکنون بنابر اعلام سازمان هواپیمایی کشوری، فهرست کشورهای با شرایط ویژه، که ورود مسافران از مبدا این کشورها ممنوع است، به شرح ذیل است:
«هند»، «پاکستان»، «فرانسه»، «بوتسوانا»، «برزیل»، «جمهوری چک»، «عراق»، «استونی»، «ایرلند»، «لیسوتو»، «مالاوی»، «موزامبیک»، «اسلواکی»، «آفریقای جنوبی» و «زامبیا»
علاوه بر این، سازمان هواپیمایی برخی از کشورها را نیز در فهرست پرخطر قرار داده است. مسافران این کشورها باید با رعایت شرایط و پروتکل‌های خاص، از جمله انجام مجدد تست «پی‌سی‌آر» (PCR) در ایران، وارد کشور شوند. اسامی کشورهای پرخطر نیز به شرح ذیل است:
«آلبانی»، «آندورا»، «بحرین»، «بولیوی»، «بوسنی و هرزگوین»، «کلمبیا»، «مصر»، «اکوادور»، «مجارستان»، «اردن»، «کوزوو»، «لتونی»، «لبنان»، «مالتا»، «مولداوی»، «مونته‌گرو»، «مقدونیه شمالی»، «فلسطین»، «سنت‌لوسیا»، «صربستان»، «سیشل»، «اسلوونی»، «سوئد»، «سوریه»، «تانزانیا» و «امارات متحده عربی»
شرکت‌های هواپیمایی مختلف نیز با انتشار اطلاعیه‌هایی از توقف پروازها از مبدا برخی کشورها همچون «فرانسه»، «عراق»، «جمهوری چک» و … خبر داده‌اند. به‌طور مثال شرکت هواپیمایی پگاسوس اعلام کرده است که پرسنل این شرکت در فرودگاه مبدا از پذیرش مسافران این کشورها به ایران جلوگیری خواهند کرد. علاوه بر آن، بلیط‌های مسافران یا بازپرداخت خواهد شد و یا تا زمان رفع ممنوعیت باز خواهند ماند.