شرایط کار در عمان در سال ۲۰۲۱

شرایط کار در عمان در سال ۲۰۲۱
مان یکی از کشورهای عربی‌زبان و امن در خاورمیانه‌ است که هرساله با هزاران متقاضی کار در عمان از کشورهایی مانند «بنگلادش»، «هند»، «اردن»، «پاکستان»، «فیلیپین» و البته «ایران» مواجه می‌شود.

آنچه که در جذب کارمندان خارجی توسط دولت عمان اهمیت دارد، نیاز دولت و میزان تخصص مهاجران در زمینه‌های موردنیاز کشور است. با این حال، پس از اجرای برنامه‌ی «عمانی‌سازی» (omanization)، توسط دولت پذیرش کارمندان خارجی دیگر به آسانی گذشته نیست و دولت عمان سعی ‌می‌کند تا بیشتر پست‌های اداری خود را به افراد بومی اختصاص دهد.
بازار کار در عمان
سیاست‌های کار در عمان طی سال‌های اخیر با تغییرات زیادی مواجه شده است و اجرای برنامه‌ی «عمانی‌سازی» دولت عمان و تلاش برای استخدام افراد بومی در سمت‌های مختلف، بازار کار در عمان را بسیار محدود کرده است. براساس قوانین جدید کار در عمان، کارفرمایان دولتی پیش از استخدام افراد خارجی باید ثابت کنند که افراد محلی توانایی و مهارت لازم برای انجام کار را ندارند.

به‌طور کلی برنامه‌ی عمانی‌سازی منجر به افزایش فرصت‌های کار در عمان برای افراد بومی کاهش پذیرش نیروهای جوان و متخصص خارجی شده است.

با این وجود برخی از صنایع فعال در عمان بدون حساسیت‌های خاص دولت، پذیرای مهاجران خارجی هستند. از صنعت مهمان‌یاری گرفته تا پزشکی و ساخت‌وساز، از جمله‌ حوزه‌هایی هستند که فرصت‌های کاری ارزنده‌ای را به مهاجران خارجی عمان پیشنهاد می‌دهند.

تجربه‌ نشان می‌دهد که بیشتر تقاضاهای کار در عمان در حوزه‌های ذیل است:

حوزه سلامت مانند پزشکان و پرستاران
تدریس
مدیریت پروژه
کارشناسان «آی تی» (IT)
همچنین لازم به ذکر است، فرصت کار در برخی از سمت‌های شغلی همچون بانک‌ها و صنعت بازاریابی نیز برای مهاجران خارجی مهیا است.

پروسه پیدا کردن کار در عمان
اولین قدم برای یافتن کار در عمان، دریافت پیشنهاد کاری از کارفرما پیش از سفر به عمان است.
کار در عمان بدون اخذ ویزای کاری این کشور برای اتباع خارجی ممنوع است.
متقاضایان کار در عمان می‌توانند با مراجعه به پلتفرم‌های آنلاین کار در عمان، شغل‌ها و سمت‌های موجود در حیطه‌ی تخصص خود را جست‌وجو کرده و با ارسال رزومه‌ی کاری و توضیح مهارت و تجربه‌ی خود، از کارفرمایان عمانی درخواست کار کنند.
دولت عمان هر ساله لیست کاملی از شغل‌های مورد نیاز کشور منتشر می‌کند و پیشنهادهای کاری درون پلتفرم‌ها بر اساس رشته‌های موردنیاز عمان دسته‌بندی می‌شوند.

پلتفرم‌های آنلاین تقاضای کار در عمان
“Naukrigulf”
“Gulf Talent”
“Bayt and Indeed”
در ادامه پس از مطالعه‌ی دقیق رزومه‌ی مهاجران توسط کارفرما، پیشنهاد کاری به متقاضیان کار در عمان ارسال خواهد شد و مهاجران می‌توانند با در دست‌داشتن پیشنهاد کاری کارفرما برای اخذ ویزای کاری عمان اقدام کنند.

آنچه که در اخذ ویزای کاری عمان اهمیت دارد آن است که شهروندان خارجی برای کار در عمان به یک کارفرمای عمانی به‌عنوان اسپانسر نیاز دارند و تنها در صورت پشتیبانی کارفرمای محلی قادر به اخذ ویزای کاری خواهند بود.

در نهایت مراحل یافتن کار در عمان به شرح زیر خواهد بود:

ارسال رزومه به شرکت‌های موجود و توضیح مهارت‌های تخصصی و تجربه‌ی کاری
بررسی رزومه متقاضیان توسط کارفرما
ارائه‌ی پیشنهاد شغلی توسط کارفرما به فرد خارجی
ثبت درخواست کارفرما برای اخذ ویزای کاری در وب‌سایت پلیس ملی عمان
وظایف کارفرمای عمانی

طبق روال سال‌های گذشته کارفرمایان عمانی وظیفه‌ی تهیه‌ی پکیج حقوق و مزایای کارمندان را بر عهده می‌گیرند. این پکیج شامل امکاناتی مانند سرویس‌های حمل‌ونقل، محل اقامت مهاجران، بیمه‌ی درمانی، پرواز به کشور مبدا و بورس تحصیلی است.

مهاجران خارجی می‌توانند با حمایت کارفرما برای اخذ ویزای خانوادگی اقدام کرده و به‌همراه همسر و فرزندان خود به کشور عمان مهاجرت کنند.
شرایط تغییر شغل در عمان
پیش از سال ۲۰۲۱ (۱۴۰۰-۱۳۹۹)، شرایط تغییر کار در عمان و فسخ قرارداد با کارفرما با سخت‌گیری‌های زیادی همراه بود. بدین ترتیب که اگر کارمند خارجی مایل به تغییر شغل یا فسخ و ابطال قرارداد زودتر از موعد مقرر بود،در صورت نداشتن «گواهی عدم اعتراض» (No Objection Certification)، باید حداقل به‌مدت ۲ سال کشور عمان را ترک می‌کرد.

اما با تغییر قوانین کار در عمان، از سال ۲۰۲۱ (۱۴۰۰-۱۳۹۹) کارمندان می‌توانند پس از اتمام دوره‌ی قرارداد ۲ ساله‌ی خود با کارفرما و بدون نیاز به «گواهی عدم اعتراض»، به شرکت دیگری بپیوندند.

وضعیت اقتصادی عمان
عمان یکی از کشورهای در حال توسعه در خاورمیانه است که اگرچه در آغاز راه قرار دارد ولی تاکنون موفق شده است رتبه‌های خوبی را در زمینه‌ی سرمایه‌گذاری و تجارت کسب کند.

بانک جهانی در سال ۲۰۲۰ (۱۳۹۹-۱۳۹۸) کشور عمان را به‌عنوان شصت‌وهشتمین کشور در شاخص «سهولت انجام کارهای تجاری» (Ease of Doing Bussiness) معرفی کرده است.

فرهنگ کار در عمان
زبان رسمی مشاغل عمان، عربی و انگلیسی است و اغلب از زبان انکلیسی در ملاقات‌های کاری استفاده می‌شود.
روزهای کاری در عمان از روز یک‌شنبه تا پنج‌شنبه تعیین شده و روزهای تعطیل آن شنبه و جمعه است.
ساعات کاری بین ۸ صبح تا ۱۲ ظهر و ۳ بعدازظهر تا ۶ عصر بوده و بانک‌ها از ساعت ۸ صبح تا ۲ بعدازظهر مشغول به کار هستند.
مجموع ساعات کاری در یک هفته، بین ۴۰ تا ۴۸ ساعت برآورد شده است.
به‌گفته‌ی برخی از مهاجران زن، شرایط کارکردن در عمان آن‌چنان که باید برای مهاجران زن آسان نیست و کشور عمان به مدت‌زمان بیشتری برای سازگاری محیط‌های مردانه با روحیات زنان نیاز دارد.

همانطور که می‌دانید عمان یکی از کشورهای اسلامی خاورمیانه است که بسیاری از فرهنگ‌ها و ارزش‌های اجتماعی آن از تعالیم دین اسلام نشات می‌گیرد. در ادامه‌ با برخی از قوانین و آداب‌ورسوم مردم عمانی و شرایط کار در عمان در آشنا می‌شویم.

پوشیدن لباس مناسب و رسمی به‌خصوص برای خانم‌ها
قرارهای ملاقات کاری نباید با زمان به‌جاآوردن نماز تداخل داشته باشد.
برای احترام با شرکای کاری، دست‌دادن یکی از روش‌های پسندیده مردم عمان است. در صورت حضور بانوان در ملاقات‌ها باید منتظر ماند تا ابتدا آن‌ها پیش‌قدم شوند.
معایب و مزایای مهاجرت و کار در عمان
عمان یکی از مقاصد رو‌به رشد و مهمان‌نواز خاورمیانه است که هرساله توجه مهاجران زیادی را برای کار و زندگی به خود جلب می‌کند. اما زندگی در عمان همانند هر کشور دیگری، با معایب و مزایای زیادی برای مهاجران همراه است.

پیش از تصمیم‌گیری جدی برای کار در عمان، مهاجران باید همه‌ی جوانب زندگی در این کشور آسیایی و مذهبی را در نظر گرفته و با ارزیابی نقاط قوت و ضعف آن آینده‌ی کاری خود را رقم بزنند. در ادامه به بررسی فاکتورهای زندگی در عمان و معایب و مزایای آن‌ها می‌پردازیم.

۱- مسکن در عمان
همانطور که قبلا اشاره کردیم وظیفه‌ی تهیه‌ی مسکن برای مهاجران کار در عمان را اغلب کارفرمای آن‌ها برعهده می‌گیرد. با این حال با وجود آژانس‌ها و کمپانی‌های اجاره و فروش املاک، پیداکردن مسکن مناسب برای مهاجران کار دشواری نخواهد بود.

مزایا: تهیه‌ی آسان مسکن

وجود پکیج‌های حقوق و مزایا برای مهاجران، یکی از مزیت‌های متقاضیان کار در عمان است. برخی از کارفرمایان به کارمندان خود اجازه می‌دهند تا به میل خود، مسکن موردعلاقه‌شان را انتخاب کنند یا با اعطای کمک‌ هزینه‌های اجاره منزل آن‌ها را در پرداخت اجاره یاری می‌رسانند.

با توجه به اینکه «مسقط»، پایتخت عمان، شهر بزرگی محسوب نمی‌شود، پیداکردن منزل در اطراف مرکز شهر بسیار آسان خواهد و تنها با طی‌کردن ۴۰ دقیقه می‌توان از نقطه‌ای به نقطه‌ی دیگر سفر کرد.

معایب: پرداخت اجاره به‌صورت سالیانه

یکی از معایب اجاره‌ی منازل در عمان، پرداخت کامل اجاره‌ی یک‌سال در این کشور است و در صورت نبود کمک‌ هزینه‌های کارفرما پرداخت یک‌باره اجاره فشار زیادی بر مهاجران کار در عمان وارد خواهد کرد.

۲- امنیت در عمان
یکی از مشخصه‌های اصلی عمان، مهمان‌نوازی مردم عمان و بالابودن امنیت برای زندگی مهاجران است. اگرچه گاهی طوفان‌های سهمگین و خرابی جاده‌ها، شهروندان و مهاجران را شگفت‌زده خواهد کرد؛ اما با تماس به شماره ۹۹۹۹ در مواقع اوژانسی، بسیاری از مشکلات مردم حل خواهد شد.
مزایا: نرخ کم جرم و جنایت

عمان با نرخ کم جرم و جنایت و امنیت بالا، محیط بسیار مناسبی برای پرورش کودکان است.

معایب: نرخ بالای تصادفات جاده‌ای

بی‌دقتی در رانندگی و عدم رعایت قوانین، موجب بالارفتن آمار تصادفات جاده‌ای در این کشور شده است.

۳- هزینه‌ی زندگی در عمان
هزینه‌ی زندگی در عمان یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که مهاجران باید به آن توجه کنند.

مزایا: هزینه‌ی کم وسایل نقلیه

در مقاسه با غرب، هزینه‌ی سوخت و اتومبیل در عمان بسیار ارزان است و طی‌کردن یک مسافت طولانی با وسیله‌‌نقلیه‌ی شخصی به‌مراتب ارزان‌تر از کرایه تاکسی تمام خواهد شد. بنابراین، اگر مهاجران قصد بازدید از مناطق محلی یا کمپینگ در کویر عمان را دارند، خرید وسیله‌نقلیه برایشان بسیار مقرون‌به‌صرفه‌تر خواهد بود.

معایب: گران‌‌بودن لایف‌استایل زندگی مدرن و غربی

هزینه‌ی زندگی در عمان، متناسب با آنکه در شهرهای بزرگ یا کوچک آن ساکن هستید، متفاوت خواهد بود و شهر مسقط به‌نوعی گران‌ترین شهر عمان محسوب می‌شود.

با این حال، اگر مهاجران به‌دنبال غذاهای آسیایی و عمانی هستند، حقوق آن‌ها کفاف زندگی در این شهر را می‌دهد؛ اما باید توجه داشته باشند که هزینه‌ی خرید از برندهای تجاری خاص در شهرها بالاتر از محصولات بومی است.

۴- مراقبت‌های بهداشتی در عمان
عمان دارای بهترین تجهیزات پزشکی است و تنها مهاجران کار در عمان باید نحوه‌ی استفاده از این امکانات را بیاموزند.

مزایا: کیفیت عالی مراقبت‌های بهداشتی خصوصی

استاندارد مراقبت‌های بهداشتی در هر دو حوزه‌ی خصوصی و عمومی بسیار بالا گزارش شده است. در بسیاری از کشورها مانند عمان، مراقبت‌های بهداشتی خصوصی با مزایای زیادی همچون کارکنان انگلیسی زبان، امکانات بهتر و پاسخگویی سریع‌تر همراه است.

معایب: هزینه‌ی بالای مراقبت‌‌های بهداشتی خصوصی

طبق قوانین عمان، مهاجران عمانی اجازه استفاده از مراقبت‌های بهداشتی خصوصی بدون بیمه‌ی درمانی را ندارند. این بیمه‌های درمانی خصوصی بخشی از پکیج‌های حقوق و مزایای متقاضیان کار در عمان بوده و خدماتی مانند دندان‌پزشکی، بیماری روحی و شرایط اوژانسی را شامل می‌شود.

۵- تحصیل و آموزش در عمان
وجود مدارس بین‌المللی برای فرزندان مهاجران کار در عمان یکی از مزیت‌های نظام آموزشی کشور عمان است.

مزایا: وجود مدارس بین‌المللی

استاندارهای مدارس بین‌المللی در عمان بسیار بالا بوده و امکانات و برنامه‌های ویژه‌ای برای دانش‌آموزان ترتیب داده می‌شود. کار در مدراس بین‌اللملی عمان یکی از گزینه‌های مناسب برای معلمان مسلط به زبان انگلیسی و جویای کار در عمان است.

معایب: هزینه‌ی بالای تحصیل در عمان

هزینه‌ی برخی از مدارس خصوصی بسیار بالا گزارش شده است.